Kategorier

Bloggere

Der inviteres til Streetfishing & food på kajen til Madens Folkemøde d. 17. maj

Fishing Zealand og Gordon P. Henriksen har slået sig sammen om et event til Madens Folkemøde. Gordon fylder sin bil med køkkengrej og grills og kører den ud på kajen på Nykøbing Havn til en omgang Streetfishing & Streetfood. Fiskeguiderne Niels Lagergaard og Mikael Tange fra Fishing Zealand medbringer deres trailer fyldt med fiskegrej, som alle gratis kan låne – og så skal der fiskes efter hornfisk. Det foregår lørdag d. 17. maj kl. 10-14.

Mens fiskeriet står på med guidning fra Niels og Mikael, fyrer Gordon op i sit transportable bilkøkken og inviterer efterfølgende til en omgang “tailgating”, hvor den friske fangst tilberedes direkte fra bagenden af Gordons bil. Du har altså mulighed for at fange en hornfisk og få hjælp til at tilberede den friskeste fisk få øjeblikke senere.

Vi har lidt ”backup fisk” med og laver også smagsprøver på lidt ”Streetfood” til alle, uanset om du fisker med eller ej.

Det foregår nord for wakeboard-banen. Se evt. lokation på kortet.

Dagen arrangeres af Guldborgsund Kommune, Fishing Zealand og Gordon P. Henriksen.

PRAKTISK INFORMATION:

Streetfishing & Streetfood på kajen m. Gordon P. Henriksen & Fishing Zealand

Fiskeri: lørdag d. 17. maj kl. 10-14
Madlavning af fangsten: kl. 12-14

Det foregår nord for wakeboard-banen, på kajen mellem Brogade og Falstergade. Se evt. lokation på det medfølgende kort.