Hornfiskene kommer til Madens Folkemøde!
- 28. april 2026
Guldborgsund Kommune og Fishing Zealand inviterer dig til at deltage i street fishing under Madens Folkemøde 2026.
Tag familien med og kom forbi på kajen til en sjov formiddag med fiskeri, hvor Fishing Zealands dygtige guider står klar og hjælper alle i gang med fiskeriet. Du behøver ikke engang medbringe dit eget grej, da Fishing Zealand stiller lånestænger til rådighed. Når fiskeriet er slut, kan du tage din fangst med til folkemødets campområde “Den Vilde Scene” på Kirkepladsen, hvor dygtige kokke og lystfiskeren Gordon P. Henriksen står klar til at tilberede din fangst – netop til dig.
Således en helstøbt oplevelse af hvad fiskeri kan byde på. Sjove oplevelser og noget sundt at spise.
LØRDAG DEN 23. MAJ:
Kl. 10.00 – 12.45: Fiskeri: Havnen nord for wakeboardbanen – Havnepladsen, 4600 Nykøbing F.
Kl. 13.00: Tilberedning af fangst: Den Vilde Scene på Kirkepladsen, 4600 Nykøbing F (250 meter fra fiskestedet).
Hornfiskene er på vandring fra Atlanterhavet mod Østersøen, hvor de senere skal gyde. Hornfiskene færdes tæt på land, og er et relativt let bytte for lystfiskerne. Hornfiskene er sjove at fange, da de fighter godt – og samtidigt er de gode spisefisk.
Dagens fisketur sker i samarbejde med Guldborgsund Kommune, Madens Folkemøde og Fishing Zealand. Arrangementet er ganske gratis at deltage i. Er du mellem 18 år og pensionsalderen, skal du huske at indløse det statslige Fisketegn. Børn og unge er naturligvis velkomne i selskab med voksne.
